NRD Начало
Петък, 22 Ноември 2024
Начало Цветни аспекти Пламен Цолов: Целта ни е да покажем, че за изкуството няма граници (Интервю)
2234
Цветни аспекти

Пламен Цолов: Целта ни е да покажем, че за изкуството няма граници (Интервю)

"Приятелските отношения между нашите две страни са в постоянно и трайно развитие", каза посланикът на Република България в Кралство Мароко Пламен Цолов в интервю за местен всекидневник преди откриването на предстояща изложба.  На 21 ноември посолството на България в Мароко и галерия INEX By Chaoui Bois организират изложбата Art4diplomatie, която обединява творбите на българската художничка Петя Илиева и мароканската художничка Фузия Саиди.  Артистичното събитие наистина показва две различни живописни вселени, две особени усещания, в които платната разкриват прилики, надхвърлящи културните, езиковите и географските различия. "Целта ни е да покажем, че за изкуството няма граници, независимо от културните различия в различните кътчета на света", каза Пламен Цолов, посланик на България в Мароко, в интервю за всекидневника Al Bayane

| 20 Ноември 2024, 13:32 ч.
Пламен Цолов: Целта ни е да покажем, че за изкуството няма граници (Интервю)
Пламен Цолов: Целта ни е да покажем, че за изкуството няма граници (Интервю)
Снимка © БНТ

"Приятелските отношения между нашите две страни са в постоянно и трайно развитие", каза посланикът на Република България в Кралство Мароко Пламен Цолов в интервю за местен всекидневник преди откриването на предстояща изложба. 

Световният фестивал на анимационния филм (СФАФ) ще има своето 20-то издание от 11 до 15 септември във Варна, съобщават организаторите. Избрани филми от жанра ще бъдат показани във Фестивалния и конгресен център в града. За фестивала са селектирани над 70 заглавия в 7 категории, сред които най-очаквани според екипа са късометражната и студентската секции, където има заглавия, наградени на много международни фестивали. 

И тази година форумът показва в отделни категории хорър и еротични филми. Той ще предложи още и детски заглавия за най-малките зрители. Освен международната, фестивалът има и селекция от родни анимации, създадени през последните две години.

По традиция на форума се провеждат работилници, в които варненските деца и младежи могат да създадат анимационен продукт, който се прожектира на закриващата церемония. Тази година заниманията ще бъдат две. С възпи

Тази вечер е 14-ият фестивал за поп и рок музика „София“, в подкрепа на българската музика и общественозначими каузи, съобщават организаторите. Зала 1 на НДК е домакин на събитието, в навечерието на празника на столицата.

За призовите места тази година се състезават 14 нови песни. И този път селекционна комисия, съставена от утвърдени автори на музика, текст и аранжимент и представители на радиостанции, изпита „затруднение“ при избора на песните, посочват от екипа на фестивала.

Песента на публиката се избира от зрителите, слушателите и публиката. Тя може да бъде подкрепена с есемес на единен дарителски номер 17 777 с текст DMS BUDNI + съответния номер на песен (напр. DMS BUDNI 1, DMS BUDNI 2, DMS BUDNI 3 и т.н. до 14).  Средствата от приходите от гласуването с есемес са в полза на благотворителната кампания

На 20 септември в галерия „Гъбенски“ на Националния дарителски фонд (НДФ) „13 века България“ в Трявна предстои откриването на първата постоянна експозиция с част от творбите от колекцията на Международното биенале на стъклото, собственост на Сдружение ART REAL K.L.M., съобщиха от екипа на фонда.

Колекцията на Международното биенале на стъклото (IBG) съдържа около 200 произведения на изкуството от стъкло, дело на художници от цял свят, които са участвали в различни издания на биеналето през годините. Тази сбирка е уникална за България, като представя спектър от стилове, техники и творчески визии. 

Изложбата включва селекция от 100 произведения, дарени от автори от 45 държави, които са участвали в изданията на биеналето от 2017 до 2023 г. Всяка творба е част от живата история на този значим международен проект и отразява индивидуалните артист

Юбилейна изложба по повод 120 години от рождението на Стоян Венев ще покаже на 20 септември художествената галерия "Владимир Димитров - Майстора" в Кюстендил, съобщиха от галерията.

Стоян Венев е художник, създал самобитно творчество, със собствен почерк и стил и достъпен изразен език. В творбите му винаги има лека закачка или намигване. Рисува с едри краски, едри форми и се отличава с лаконизъм на композицията.

За него няма да прозвучи като клише твърдението, че е "емблематичен художник" – с разпознаваем щрих и тематика, претворил с разбираща и всеопрощаваща усмивка живота на обикновения човек и неговите житейски прегрешения, българските нрави, мотиви из българския фолклор и родната природа. В този смисъл той е изненадващ и с лиричния си поглед към нейните красоти, които пресъздава с четката си, посочват от галерията.

Стоян Венев е роден в с. Скриняно, о

Чешкият център в София и Българският културен институт в Прага отбелязват заедно 75 години от създаването си с изложба с плакати „Значимите български чехи“. Експозицията ще бъде открита на 22 октомври в Чешкия център в София, съобщават организаторите.

Екипът отбелязва, че гост на събитието в Чешкия център ще бъде дамски хор „Морфова – Прокопова“ с диригент Илия Граматиков и участието на Зорница Гетова – пиано. В програмата ще прозвучат произведения от чешки и български композитори. В тържествената вечер посланикът на Чешката република в България Мирослав Томан ще връчи наградата Artis Bohemiae Amicis на доц. д-р Ани Бурова, с която Министърът на културата на Чешката република, ежегодно от 2000 година, оценява личности, които съзнателно са допринесли или допринасят за популяризирането на доброто име на чешката култура в Чехия и в чужбина.

На 21 ноември посолството на България в Мароко и галерия INEX By Chaoui Bois организират изложбата Art4diplomatie, която обединява творбите на българската художничка Петя Илиева и мароканската художничка Фузия Саиди. 

Артистичното събитие наистина показва две различни живописни вселени, две особени усещания, в които платната разкриват прилики, надхвърлящи културните, езиковите и географските различия.

"Целта ни е да покажем, че за изкуството няма граници, независимо от културните различия в различните кътчета на света", каза Пламен Цолов, посланик на България в Мароко, в интервю за всекидневника Al Bayane.

Творбите на Петя Илиева и Фузия Саиди разкриват и този универсален аспект на изкуството, като същевременно подчертават приликите между българските фолклорни мотиви и тези на берберската култура.

"Настоящата изложба е част от тригодишната програма за сътрудничество в областта на културата, образованието, науката и спорта между България и Мароко, подписана на 10 януари тази година по време на посещението в Кралство Мароко на г-жа Мария Габриел, тогава вицепремиер и министър на външните работи на България", уточнява посланик Пламен Цолов.

Изложба на две японски изкуства – кири-е и икебана ще бъде показана в Триъгълната кула на Сердика (филиал на Регионалния исторически музей - София). Експозицията „Природна хармония“ започва днес и ще продължи до 6 ноември, съобщават организаторите.

По думите на организаторите природата е голяма и важна част от живота на японците – те й се възхищават, наслаждават, намират дълбок смисъл и символика в нея и я приемат за част от ежедневието и заобикалящата ги среда. „Тя е и един от важните и често срещани мотиви в изкуството на японските и българските кири-е творци и неразривна част от изкуството на подреждането на цветя - икебана. Погледнете през очите на българските и японски автори към заобикалящия ги свят и станете част от него“, отбелязват те.

От екипа отбелязват, че кири-е е японското изкуство за създаване на картини чрез изрязване

В Историческия музей в Карлово се открива изложбата „Евлогий и Христо Георгиеви – големите дарители на България“, която  е организирана съвместно с община Карлово, по повод 205 години от рождението на Евлогий Георгиев и 200 години от рождението на брат му Христо Георгиев.

Това съобщи д-р Мария Деянова – директор на музея. 

Изложбата е осъществена с финансовата подкрепа на Министерството на културата, като част от музейната експозиция по проект на Историческия музей, реализиран тази година. В 10 пана, разположени в банери експозицията представя основни моменти от живота, стопанската, обществената и благотворителната им дейност. Акцент в изложбата е дарителството на братя Георгиеви за родното Карлово, поясни Деянова. 

Живели десетилетия в чужбина, най-богатите българи в онази епоха никога не престават да милеят за своя роден

Изложба „Зад маската: светлини и сенки“ ще бъде открита на 3 септември в Общинската художествена галерия "Петър Персенгиев" в Нови пазар.

В нея са включени различни ангели, клоуни, арлекини, маски и баби Яги, част от колекцията на дългогодишния председател на Народното читалище „Христо Ботев - 1872" Емил Мирчев.

Директорът на галерията Борислава Борисова каза , че в изложбата светът на фантазията, мистиката и комедията се преплитат, за да разкрият многопластовата същност на човешката душа. Експозицията ще остане експонирана до 6 октомври.

„Изложбата е едно незабравимо пътуване през разнообразието на човешките емоции и идентичности. Всяка зала разкрива различен аспект от нашата същност – от комичните и трагични лица на клоуните, през мистиката на Баба Яга, до театралните игри на арлекините. Навсякъде, между фигурите, разпръснатите м

Група „Ръб“ е феномен в България. Тя е най-дълго съществувалата художествена група у нас, с много богата продукция. Не напразно сме заявили в стратегията за развитие на Пловдив да има музей на група „Ръб“. Затова не продаваме нищо от оригиналите, а някои творби, изгубени във времето, сме възстановили.

Това сподели в интервю художникът и член на формацията Емил Миразчиев, който гостува във Варна, за да представи мащабна изложба на групата в рамките на третия форум „Изкуството като противодействие“, който организира Варненската градска художествена галерия. 

Група „Ръб” е създадена в Пловдив през 1989 г. от художниците Албена Михайлова, Венета Маринова, Димитър Келбечев, Димитър Митовски, Емил Миразчиев, Ивайло Григоров, Игор Будников, Кольо Карамфилов, Моника Роменска, Надя Генова, Павел Алберт, Румен Жеков.

Т

Изложба с произведения, създадени по време на XXV Международен пленер за акварел „Никола Маринов“ откриха в Търговище.

Събитието привлече интереса на ценителите на изобразителното изкуство от града и региона в Художествената галерия „Никола Маринов“.

В тазгодишното издание на емблематичния за Търговище художествен форум участваха девет автори. Това са Добрин Добревски, Евгени Недев, Емил Марков, Илияна Минкова, Мариана Маринова от България; Ахмет Юзел от Турция; Енрике Флорес от Испания, Вихър Георгиев (Австрия) и Димитър Нешев (САЩ). 

При откриването на експозицията директорът на галерия „Никола Маринов“ Пламен Проданов посочи, че екипът на институцията традиционно следва нишката в пленера да се канят за изява както творци от България, така и художници от чужбина.

Тази година допълнихме с участници - автори, кои

Помолен да разкаже малко повече за този артистичен проект, който ще обедини творчеството на българската художничка Петя Илиева и мароканската визуална артистка Фузия Саиди, и неговата предистория, посланик Цолов отговаря: "Галерия INEX е една от многото галерии в Рабат, а и във всички големи градове на Мароко, които запознават публиката с автори на произведения на изкуството. Тя има своята вярна публика и много известни марокански художници излагат свои творби в нея. Следя дейността й много внимателно и смятам, че е една от качествените галерии, правеща добър подбор на художниците, които да представя. Настоящата изложба на българската художничка Петя Илиева е част от сътрудничеството между галерия INEX и българското посолство, а целта ни е да покажем, че за изкуството няма граници, независимо от културните различия в различните кътчета на света. Всъщност чрез тази изложба ще открием повече прилики, отколкото разлики в българските фолклорни мотиви и тези на берберската култура тук, в Мароко. Вече чух много мнения, че картините с народни мотиви на Петя Илиева са изключително близки до фолклорните мотиви от наследството на берберите.

"Изложбата е паралелна и съвместна с тази на мароканската художничка Фузия Саиди, която също е много оригинална в представянето на човешки фигури и предмети от всекидневието в стила на наивистичното изкуство. За разлика от "чистото" фолклорно изкуство, наивистичното изкуство не определя непременно различен културен контекст или традиция. Това експресивно "наивистично" изкуство е признато в целия свят като оригинален стил, често имитиращ простотата и откровеността на децата, но който носи и силни послания. Бих искал да използвам възможността да изкажа специалните си благодарности на ръководството на Galerie INEX, и по-специално на нейния собственик и предприемач г-н Шауи (Chaoui), както и на г-н Наджиб Мтул (Najib Mtoul), с когото работим заедно по подготовката на настоящата изложба.

Експозицията представя две различни живописни вселени, две особени художествени усещания. Но в творбите и на двете художнички се откриват сходства, които надхвърлят културните, езиковите и географските различия. 

Запитан как изкуството, културата и наследството биха могли да допринесат за задълбочаване на историческите отношения между двете страни, посланик Цолов отговаря:"Изкуството е типично човешка дейност и не съществува в животинския свят. То е интерпретация на реалността, която ни заобикаля, на нашите човешки възприятия за света, на нашите човешки чувства и нуждата ни от красота, на нашите човешки взаимоотношения във всичките им аспекти. Изобразителното изкуство не прави изключение. То ни въздейства чрез оригиналността на формите и вибрацията на цветовете, съчетаването им по уникален начин, който ни кара да съзерцаваме, но и да размишляваме. Творецът на изкуство е като бременна жена, той трябва да извади на бял свят това, което е в душата и духа му, да го изрази, независимо дали е разбран или приет, или не. Времето е единственият съдник на качеството на един творец. Разликата във възприятията на авторите на изкуство и на публиката е естествена. Докато тези различия са минимални, целта на художника е успешна. От друга страна, културното наследство неминуемо оказва влияние върху творците. Ето защо елементите на сходство между културите и цивилизациите се отразяват и в сходството в интерпретацията на заобикалящата действителност. На пръв поглед абстрактното изкуство е изключение, но дори в него можем да открием подсъзнателната връзка с миналото и с културата на един или друг народ".

"Следва да се отбележи, че настоящата изложба е част от тригодишната програма за сътрудничество в областта на културата, образованието, науката и спорта между България и Мароко, подписана на 10 януари тази година по време на посещението в Кралство Мароко на г-жа Мария Габриел, тогава вицепремиер и министър на външните работи на България. Приятелските отношения между нашите две страни не са нещо ново. Те датират отпреди 62 години и са в постоянно и устойчиво развитие", продължава посланик Пламен Цолов.

Запитан за културните отношения между България и Мароко и как изкуството може да засили културните връзки между двете страни, като се има предвид, че на 10 януари 2024 г. в Рабат те подписаха две споразумения за сътрудничество в областта на киното, образованието и научните изследвания, посланик Цолов отговаря: "Мога да кажа, че изкуството и културата винаги са били живата връзка между хората и обществата. Тук политическите съображения и интереси отстъпват на заден план, защото хората имат нужда и се стремят да опознаят себе си непосредствено в основата на своята човешка природа. В този смисъл културата винаги е била мост към мира и приятелството". 

Подписаните споразумения в областта на киното и културата, образованието, науката и спорта между нашите две страни илюстрират тази истина, отбелязва още посланик Цолов. Той припомня, че по време на посещението на г-жа Мария Габриел в Мароко в Рабат е открит Български център за образование и обучение, чиято основна задача е да насърчава възможностите за обучение на млади мароканци в България и получаване на признати в ЕС дипломи по различни специалности.

В този контекст той напомня и за двете посещения на български академични делегации в Кралство Мароко през 2022 и 2024 г., които провеждат ползотворни срещи с марокански университети и институции, и на първо място с Министерството на висшето образование, научните изследвания и иновациите.

"Всичко това ни окуражава и ни кара да работим упорито за представянето на културата на всяка от нашите страни и в двете посоки. Струва си да споменем, че в момента българска фолклорна група е на посещение в Мароко за участие в международния музикален фестивал Visa pour la musique - Festival de musique d`Afrique et du Moyen-Orient, който ще се проведе в Рабат от 20 до 23 ноември тази година. Много марокански фолклорни групи участват и във фестивали и фолклорни празници в България. Всяка година поне една мароканска фолклорна танцова група идва в нашата страна, за да участва в подобни събития. Трябва да споменем и участието на 7 български фотографи в Международния фестивал на фотографията "Рабат-Люмиер" през юли 2022 г., което беше отразено от Българската национална телевизия. Мароканска изложба на ваши фотографи беше представена тази година в София и Бургас по време на честването на 25-годишнината на Деня на Трона, националния празник на Кралство Мароко.

В отговор на въпрос каква е стратегията за развитие на културните отношения между двете страни, посланикът на Република България в Кралство Мароко Пламен Цолов отговаря: "Общуването и опознаването на българската култура тук, в Мароко, и на мароканската култура в България е една от основните ни задачи като посолство тук, във вашата страна. Ние възприемаме културната комуникация като част от дипломацията. Неслучайно настоящата изложба на г-жа Петя Илиева е озаглавена "Изкуство за дипломация" - Art4diplomacy. Лично аз познавам добри марокански художници и галеристи, които имат интерес и са на разположение да си сътрудничат с България и българските си колеги. Миналата година в галерията на Културния център в Бускура беше представена изложба на български художници, която посетих с голямо удоволствие. Тя беше инициирана от един отличен марокански художник - Халед Ел Бекай, и от българския художник Даниел Йорданов, който взе участие. Поддържаме контакт и с галерията "Ал Марса" в Казабланка, която също се интересува от изложби на български художници. Ако обстоятелствата и времето позволят, планираме да организираме изложба на известния и талантлив български акварелист Стефан Софрониев".

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Белослава представя нов сингъл
Белослава представя нов сингъл на концерт, който ще се състои на 21 декември във Военния клуб. Премиерната песен „Харесвам те” ще звучи в компанията на джазмените JP3 и ...
Китара, купена от Джордж Харисън като тийнейджър, беше продадена за над 1 млн. британски лири
Китара, купена от покойния член на "Бийтълс" Джордж Харисън за около 58 британски лири в тийнейджърските му години, беше продадена на търг за над 1 милион британски лири (1,27 мили ...
С изложба на Десислава Минчева, галерия „Папийон“ открива ново пространство
В Деня на християнското семейство, с изложбата на Десислава Минчева „Намиб. Пясъци - небе“, варненската галерия „Папийон“ открива ново пространство, което н ...
Сандански ще има честта да бъде последният град от турнето на Лили Иванова за тази година
Сандански е последният град от турнето на Лили Иванова в страната. Утре в 20:00 часа в Домът на културата в града започва концертът на примата на българската естрада. "Този конце ...
Комедии и класика са включени в афиша на Драматичен театър "Сава Огнянов" през декември
Комедии и класика включва в афиша си през последния месец на годината Драматичен театър "Сава Огнянов" в Русе. Това съобщи пиарът на културния институт Дидо Илиев. Публиката ще мо ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Берлинският театър „Шаубюне“ е застрашен от фалит заради намаляване на бюджета
Берлинският театър „Шаубюне“, който е един от най-известните европейски театри с авангардните си постановки, е застрашен от фалит заради големите бюджетни съкращения, п ...
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Фестивалът на оперното и балетно изкуство (ФОБИ) в Стара Загора дава посока в лабиринта от музикални събития, каза директорът на Държавната опера в града Огнян Драганов при открива ...
Белгийският певец Стромай бе отличен от крал Филип
Певецът Стромай беше отличен от краля на Белгия - Филип, за изключителни заслуги в областта на изкуството, литературата или науката, на церемония в двореца в Брюксел, предаде АФП. ...
Pink Floyd History ще възродят магията на легендарната група
Спектакълът Pink Floyd History Live е музикално и мултимедийно шоу, което пресъздава пет десетилетия музикални шедьоври на легендарната група Pink Floyd. Водени от страстта си към ...
Венецианският театър „Ла Фениче“ отмени първото си представление за сезона
Венецианският музикален театър „Ла Фениче“ във Венеция отмени първото си представление за сезона за първи път от повече от 30 години насам поради протест на персонала, ...
Тикер в 00:00 ч.
Берлинският театър „Шаубюне“, който е един от най-известните европей ...
Начало Цветни аспекти
2234
Цветни аспекти

Пламен Цолов: Целта ни е да покажем, че за изкуството няма граници (Интервю)

"Приятелските отношения между нашите две страни са в постоянно и трайно развитие", каза посланикът на Република България в Кралство Мароко Пламен Цолов в интервю за местен всекидневник преди откриването на предстояща изложба.Артистичното събитие наистина показва две различни живописни вселени, две особени усещания, в които платната разкриват прилики, надхвърлящи културните, езиковите и географските различия.

| 20 Ноември 2024, 13:32 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Пламен Цолов: Целта ни е да покажем, че за изкуството няма граници (Интервю)
Пламен Цолов: Целта ни е да покажем, че за изкуството няма граници (Интервю)
Снимка © БНТ

"Приятелските отношения между нашите две страни са в постоянно и трайно развитие", каза посланикът на Република България в Кралство Мароко Пламен Цолов в интервю за местен всекидневник преди откриването на предстояща изложба. 

На 21 ноември посолството на България в Мароко и галерия INEX By Chaoui Bois организират изложбата Art4diplomatie, която обединява творбите на българската художничка Петя Илиева и мароканската художничка Фузия Саиди. 

Световният фестивал на анимационния филм (СФАФ) ще има своето 20-то издание от 11 до 15 септември във Варна, съобщават организаторите. Избрани филми от жанра ще бъдат показани във Фестивалния и конгресен център в града. За фестивала са селектирани над 70 заглавия в 7 категории, сред които най-очаквани според екипа са късометражната и студентската секции, където има заглавия, наградени на много международни фестивали. 

И тази година форумът показва в отделни категории хорър и еротични филми. Той ще предложи още и детски заглавия за най-малките зрители. Освен международната, фестивалът има и селекция от родни анимации, създадени през последните две години.

По традиция на форума се провеждат работилници, в които варненските деца и младежи могат да създадат анимационен продукт, който се прожектира на закриващата церемония. Тази година заниманията ще бъдат две. С възпи

Тази вечер е 14-ият фестивал за поп и рок музика „София“, в подкрепа на българската музика и общественозначими каузи, съобщават организаторите. Зала 1 на НДК е домакин на събитието, в навечерието на празника на столицата.

За призовите места тази година се състезават 14 нови песни. И този път селекционна комисия, съставена от утвърдени автори на музика, текст и аранжимент и представители на радиостанции, изпита „затруднение“ при избора на песните, посочват от екипа на фестивала.

Песента на публиката се избира от зрителите, слушателите и публиката. Тя може да бъде подкрепена с есемес на единен дарителски номер 17 777 с текст DMS BUDNI + съответния номер на песен (напр. DMS BUDNI 1, DMS BUDNI 2, DMS BUDNI 3 и т.н. до 14).  Средствата от приходите от гласуването с есемес са в полза на благотворителната кампания

На 20 септември в галерия „Гъбенски“ на Националния дарителски фонд (НДФ) „13 века България“ в Трявна предстои откриването на първата постоянна експозиция с част от творбите от колекцията на Международното биенале на стъклото, собственост на Сдружение ART REAL K.L.M., съобщиха от екипа на фонда.

Колекцията на Международното биенале на стъклото (IBG) съдържа около 200 произведения на изкуството от стъкло, дело на художници от цял свят, които са участвали в различни издания на биеналето през годините. Тази сбирка е уникална за България, като представя спектър от стилове, техники и творчески визии. 

Изложбата включва селекция от 100 произведения, дарени от автори от 45 държави, които са участвали в изданията на биеналето от 2017 до 2023 г. Всяка творба е част от живата история на този значим международен проект и отразява индивидуалните артист

Юбилейна изложба по повод 120 години от рождението на Стоян Венев ще покаже на 20 септември художествената галерия "Владимир Димитров - Майстора" в Кюстендил, съобщиха от галерията.

Стоян Венев е художник, създал самобитно творчество, със собствен почерк и стил и достъпен изразен език. В творбите му винаги има лека закачка или намигване. Рисува с едри краски, едри форми и се отличава с лаконизъм на композицията.

За него няма да прозвучи като клише твърдението, че е "емблематичен художник" – с разпознаваем щрих и тематика, претворил с разбираща и всеопрощаваща усмивка живота на обикновения човек и неговите житейски прегрешения, българските нрави, мотиви из българския фолклор и родната природа. В този смисъл той е изненадващ и с лиричния си поглед към нейните красоти, които пресъздава с четката си, посочват от галерията.

Стоян Венев е роден в с. Скриняно, о

Чешкият център в София и Българският културен институт в Прага отбелязват заедно 75 години от създаването си с изложба с плакати „Значимите български чехи“. Експозицията ще бъде открита на 22 октомври в Чешкия център в София, съобщават организаторите.

Екипът отбелязва, че гост на събитието в Чешкия център ще бъде дамски хор „Морфова – Прокопова“ с диригент Илия Граматиков и участието на Зорница Гетова – пиано. В програмата ще прозвучат произведения от чешки и български композитори. В тържествената вечер посланикът на Чешката република в България Мирослав Томан ще връчи наградата Artis Bohemiae Amicis на доц. д-р Ани Бурова, с която Министърът на културата на Чешката република, ежегодно от 2000 година, оценява личности, които съзнателно са допринесли или допринасят за популяризирането на доброто име на чешката култура в Чехия и в чужбина.

Артистичното събитие наистина показва две различни живописни вселени, две особени усещания, в които платната разкриват прилики, надхвърлящи културните, езиковите и географските различия.

"Целта ни е да покажем, че за изкуството няма граници, независимо от културните различия в различните кътчета на света", каза Пламен Цолов, посланик на България в Мароко, в интервю за всекидневника Al Bayane.

Изложба на две японски изкуства – кири-е и икебана ще бъде показана в Триъгълната кула на Сердика (филиал на Регионалния исторически музей - София). Експозицията „Природна хармония“ започва днес и ще продължи до 6 ноември, съобщават организаторите.

По думите на организаторите природата е голяма и важна част от живота на японците – те й се възхищават, наслаждават, намират дълбок смисъл и символика в нея и я приемат за част от ежедневието и заобикалящата ги среда. „Тя е и един от важните и често срещани мотиви в изкуството на японските и българските кири-е творци и неразривна част от изкуството на подреждането на цветя - икебана. Погледнете през очите на българските и японски автори към заобикалящия ги свят и станете част от него“, отбелязват те.

От екипа отбелязват, че кири-е е японското изкуство за създаване на картини чрез изрязване

В Историческия музей в Карлово се открива изложбата „Евлогий и Христо Георгиеви – големите дарители на България“, която  е организирана съвместно с община Карлово, по повод 205 години от рождението на Евлогий Георгиев и 200 години от рождението на брат му Христо Георгиев.

Това съобщи д-р Мария Деянова – директор на музея. 

Изложбата е осъществена с финансовата подкрепа на Министерството на културата, като част от музейната експозиция по проект на Историческия музей, реализиран тази година. В 10 пана, разположени в банери експозицията представя основни моменти от живота, стопанската, обществената и благотворителната им дейност. Акцент в изложбата е дарителството на братя Георгиеви за родното Карлово, поясни Деянова. 

Живели десетилетия в чужбина, най-богатите българи в онази епоха никога не престават да милеят за своя роден

Изложба „Зад маската: светлини и сенки“ ще бъде открита на 3 септември в Общинската художествена галерия "Петър Персенгиев" в Нови пазар.

В нея са включени различни ангели, клоуни, арлекини, маски и баби Яги, част от колекцията на дългогодишния председател на Народното читалище „Христо Ботев - 1872" Емил Мирчев.

Директорът на галерията Борислава Борисова каза , че в изложбата светът на фантазията, мистиката и комедията се преплитат, за да разкрият многопластовата същност на човешката душа. Експозицията ще остане експонирана до 6 октомври.

„Изложбата е едно незабравимо пътуване през разнообразието на човешките емоции и идентичности. Всяка зала разкрива различен аспект от нашата същност – от комичните и трагични лица на клоуните, през мистиката на Баба Яга, до театралните игри на арлекините. Навсякъде, между фигурите, разпръснатите м

Група „Ръб“ е феномен в България. Тя е най-дълго съществувалата художествена група у нас, с много богата продукция. Не напразно сме заявили в стратегията за развитие на Пловдив да има музей на група „Ръб“. Затова не продаваме нищо от оригиналите, а някои творби, изгубени във времето, сме възстановили.

Това сподели в интервю художникът и член на формацията Емил Миразчиев, който гостува във Варна, за да представи мащабна изложба на групата в рамките на третия форум „Изкуството като противодействие“, който организира Варненската градска художествена галерия. 

Група „Ръб” е създадена в Пловдив през 1989 г. от художниците Албена Михайлова, Венета Маринова, Димитър Келбечев, Димитър Митовски, Емил Миразчиев, Ивайло Григоров, Игор Будников, Кольо Карамфилов, Моника Роменска, Надя Генова, Павел Алберт, Румен Жеков.

Т

Изложба с произведения, създадени по време на XXV Международен пленер за акварел „Никола Маринов“ откриха в Търговище.

Събитието привлече интереса на ценителите на изобразителното изкуство от града и региона в Художествената галерия „Никола Маринов“.

В тазгодишното издание на емблематичния за Търговище художествен форум участваха девет автори. Това са Добрин Добревски, Евгени Недев, Емил Марков, Илияна Минкова, Мариана Маринова от България; Ахмет Юзел от Турция; Енрике Флорес от Испания, Вихър Георгиев (Австрия) и Димитър Нешев (САЩ). 

При откриването на експозицията директорът на галерия „Никола Маринов“ Пламен Проданов посочи, че екипът на институцията традиционно следва нишката в пленера да се канят за изява както творци от България, така и художници от чужбина.

Тази година допълнихме с участници - автори, кои

Творбите на Петя Илиева и Фузия Саиди разкриват и този универсален аспект на изкуството, като същевременно подчертават приликите между българските фолклорни мотиви и тези на берберската култура.

"Настоящата изложба е част от тригодишната програма за сътрудничество в областта на културата, образованието, науката и спорта между България и Мароко, подписана на 10 януари тази година по време на посещението в Кралство Мароко на г-жа Мария Габриел, тогава вицепремиер и министър на външните работи на България", уточнява посланик Пламен Цолов.

Помолен да разкаже малко повече за този артистичен проект, който ще обедини творчеството на българската художничка Петя Илиева и мароканската визуална артистка Фузия Саиди, и неговата предистория, посланик Цолов отговаря: "Галерия INEX е една от многото галерии в Рабат, а и във всички големи градове на Мароко, които запознават публиката с автори на произведения на изкуството. Тя има своята вярна публика и много известни марокански художници излагат свои творби в нея. Следя дейността й много внимателно и смятам, че е една от качествените галерии, правеща добър подбор на художниците, които да представя. Настоящата изложба на българската художничка Петя Илиева е част от сътрудничеството между галерия INEX и българското посолство, а целта ни е да покажем, че за изкуството няма граници, независимо от културните различия в различните кътчета на света. Всъщност чрез тази изложба ще открием повече прилики, отколкото разлики в българските фолклорни мотиви и тези на берберската култура тук, в Мароко. Вече чух много мнения, че картините с народни мотиви на Петя Илиева са изключително близки до фолклорните мотиви от наследството на берберите.

"Изложбата е паралелна и съвместна с тази на мароканската художничка Фузия Саиди, която също е много оригинална в представянето на човешки фигури и предмети от всекидневието в стила на наивистичното изкуство. За разлика от "чистото" фолклорно изкуство, наивистичното изкуство не определя непременно различен културен контекст или традиция. Това експресивно "наивистично" изкуство е признато в целия свят като оригинален стил, често имитиращ простотата и откровеността на децата, но който носи и силни послания. Бих искал да използвам възможността да изкажа специалните си благодарности на ръководството на Galerie INEX, и по-специално на нейния собственик и предприемач г-н Шауи (Chaoui), както и на г-н Наджиб Мтул (Najib Mtoul), с когото работим заедно по подготовката на настоящата изложба.

Експозицията представя две различни живописни вселени, две особени художествени усещания. Но в творбите и на двете художнички се откриват сходства, които надхвърлят културните, езиковите и географските различия. 

Запитан как изкуството, културата и наследството биха могли да допринесат за задълбочаване на историческите отношения между двете страни, посланик Цолов отговаря:"Изкуството е типично човешка дейност и не съществува в животинския свят. То е интерпретация на реалността, която ни заобикаля, на нашите човешки възприятия за света, на нашите човешки чувства и нуждата ни от красота, на нашите човешки взаимоотношения във всичките им аспекти. Изобразителното изкуство не прави изключение. То ни въздейства чрез оригиналността на формите и вибрацията на цветовете, съчетаването им по уникален начин, който ни кара да съзерцаваме, но и да размишляваме. Творецът на изкуство е като бременна жена, той трябва да извади на бял свят това, което е в душата и духа му, да го изрази, независимо дали е разбран или приет, или не. Времето е единственият съдник на качеството на един творец. Разликата във възприятията на авторите на изкуство и на публиката е естествена. Докато тези различия са минимални, целта на художника е успешна. От друга страна, културното наследство неминуемо оказва влияние върху творците. Ето защо елементите на сходство между културите и цивилизациите се отразяват и в сходството в интерпретацията на заобикалящата действителност. На пръв поглед абстрактното изкуство е изключение, но дори в него можем да открием подсъзнателната връзка с миналото и с културата на един или друг народ".

"Следва да се отбележи, че настоящата изложба е част от тригодишната програма за сътрудничество в областта на културата, образованието, науката и спорта между България и Мароко, подписана на 10 януари тази година по време на посещението в Кралство Мароко на г-жа Мария Габриел, тогава вицепремиер и министър на външните работи на България. Приятелските отношения между нашите две страни не са нещо ново. Те датират отпреди 62 години и са в постоянно и устойчиво развитие", продължава посланик Пламен Цолов.

Запитан за културните отношения между България и Мароко и как изкуството може да засили културните връзки между двете страни, като се има предвид, че на 10 януари 2024 г. в Рабат те подписаха две споразумения за сътрудничество в областта на киното, образованието и научните изследвания, посланик Цолов отговаря: "Мога да кажа, че изкуството и културата винаги са били живата връзка между хората и обществата. Тук политическите съображения и интереси отстъпват на заден план, защото хората имат нужда и се стремят да опознаят себе си непосредствено в основата на своята човешка природа. В този смисъл културата винаги е била мост към мира и приятелството". 

Подписаните споразумения в областта на киното и културата, образованието, науката и спорта между нашите две страни илюстрират тази истина, отбелязва още посланик Цолов. Той припомня, че по време на посещението на г-жа Мария Габриел в Мароко в Рабат е открит Български център за образование и обучение, чиято основна задача е да насърчава възможностите за обучение на млади мароканци в България и получаване на признати в ЕС дипломи по различни специалности.

В този контекст той напомня и за двете посещения на български академични делегации в Кралство Мароко през 2022 и 2024 г., които провеждат ползотворни срещи с марокански университети и институции, и на първо място с Министерството на висшето образование, научните изследвания и иновациите.

"Всичко това ни окуражава и ни кара да работим упорито за представянето на културата на всяка от нашите страни и в двете посоки. Струва си да споменем, че в момента българска фолклорна група е на посещение в Мароко за участие в международния музикален фестивал Visa pour la musique - Festival de musique d`Afrique et du Moyen-Orient, който ще се проведе в Рабат от 20 до 23 ноември тази година. Много марокански фолклорни групи участват и във фестивали и фолклорни празници в България. Всяка година поне една мароканска фолклорна танцова група идва в нашата страна, за да участва в подобни събития. Трябва да споменем и участието на 7 български фотографи в Международния фестивал на фотографията "Рабат-Люмиер" през юли 2022 г., което беше отразено от Българската национална телевизия. Мароканска изложба на ваши фотографи беше представена тази година в София и Бургас по време на честването на 25-годишнината на Деня на Трона, националния празник на Кралство Мароко.

В отговор на въпрос каква е стратегията за развитие на културните отношения между двете страни, посланикът на Република България в Кралство Мароко Пламен Цолов отговаря: "Общуването и опознаването на българската култура тук, в Мароко, и на мароканската култура в България е една от основните ни задачи като посолство тук, във вашата страна. Ние възприемаме културната комуникация като част от дипломацията. Неслучайно настоящата изложба на г-жа Петя Илиева е озаглавена "Изкуство за дипломация" - Art4diplomacy. Лично аз познавам добри марокански художници и галеристи, които имат интерес и са на разположение да си сътрудничат с България и българските си колеги. Миналата година в галерията на Културния център в Бускура беше представена изложба на български художници, която посетих с голямо удоволствие. Тя беше инициирана от един отличен марокански художник - Халед Ел Бекай, и от българския художник Даниел Йорданов, който взе участие. Поддържаме контакт и с галерията "Ал Марса" в Казабланка, която също се интересува от изложби на български художници. Ако обстоятелствата и времето позволят, планираме да организираме изложба на известния и талантлив български акварелист Стефан Софрониев".

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Белослава представя нов сингъл
Китара, купена от Джордж Харисън като тийнейджър, беше продадена за над 1 млн. британски лири
С изложба на Десислава Минчева, галерия „Папийон“ открива ново пространство
Сандански ще има честта да бъде последният град от турнето на Лили Иванова за тази година
Комедии и класика са включени в афиша на Драматичен театър "Сава Огнянов" през декември
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Калейдоскоп
Берлинският театър „Шаубюне“ е застрашен от фалит заради намаляване на бюджета
Авансцена
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Творчески отражения
Белгийският певец Стромай бе отличен от крал Филип
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.